Przeglądając blogosferę poświęconą handlowi detalicznemu, jak również obserwując otaczającą nas rzeczywistość warto szukać trendów, na których można próbować budować swoją działalność na dynamicznie zmieniającym się rynku. Nie ma 100% pewności, że każdy z trendów się przyjmie w stopniu, który nas zadowoli, jednak posiłkując się logiką i obserwacją warto trzymać rękę na pulsie.

Obserwacja #1

Rosnące zapotrzebowanie na modę w dużych rozmiarach

Wielokrotnie osoby noszące rozmiar większy niż XL wychodzą zrezygnowane z sieciówek, bo nie dostają tego, czego szukają w swoim rozmiarze. Ograniczona oferta, niemodne fasony to coś, z czym zmaga się wielu klientów. Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszymi rozmiarami odzieży damskiej były w Polsce 38-40, a teraz już 40-42 i będzie się to moim zdaniem zwiększać. Nie jest to dobra wiadomość dla lekarzy i orędowników zdrowego trybu życia. Polacy, a w szczególności polska młodzież dogania otyły Zachód w zaskakująco szybkim tempie. Co za tym idzie? Popyt na duże rozmiary i modną odzież. Szczupłe manekiny na witrynach to jedno, rzeczywistość to drugie.


Obserwacja #2

Zapotrzebowanie na modę 50+


Fast fashion, centra handlowe, butiki nastawiają się na młodszego klienta, jakby nie zauważając, że z każdym rokiem społeczeństwa zachodnie, w tym Polska, starzeją się. Średnia dynamika światowego udziału Europy w globalnej sumie urodzeń to raptem 0,4%. Tymczasem nasze życie się wydłuża i coraz dłużej chcemy być piękni i młodzi. Granica młodości się znacznie przesuwa i dlaczego nie odpowiedzieć na tą tendencję modowo? 
Wg raportu Mintel’s Fashion for All Ages, aż 60% kobiet powyżej 55 roku życia chce wyglądać atrakcyjnie. Sprawa ta dotyczy również panów. Warto nadmienić, że osoby 50+ coraz chętniej korzystają z omnichanellingu. Uzbrojone w tablety i smartfony dokonują przeglądu ofert i coraz aktywniej z nich korzystają.


Obserwacja #3

Moda męska szyta na miarę
Ten trend zauważyłam w moim otoczeniu całkiem niedawno. Być może dlatego, że nie byłam nim do końca zainteresowana, siłą rzeczy przebił się i zwrócił moją uwagę. Jako, że moda biurowa przestała być tak sztywna w wielu miejscach, powstała przestrzeń do eksperymentów. Dziś mogę jednym tchem wymienić 3 poznańskie firmy, które zajmują się miarowym krawiectwem, nie wspominając o reszcie kraju i świata ;).

Obserwacja #4

Personalizacja, personalizacja i jeszcze raz personalizacja
Ilu klientów nie deklaruje: chcę mieć coś oryginalnego, co mnie wyróżni i nikt inny nie będzie tego miał. Spotkanie na imprezie w tych samych sukienkach? Dla wielu kobiet - sytuacja rodem z horroru. Szeroki wybór dóbr i usług nauczył nas wybrzydzania. Spośród dostępnych zestawów, taryf, rozwiązań, ubrań etc. wielu klientów i tak chce tworzyć własne. Dlaczego więc im tego nie umożliwić? Robią tak najlepsi, więc chyba jest co naśladować. Ot Nike i możliwość zaprojektowania własnego obuwia. Warto pomyśleć jak zastosować ten trend w twoim biznesie.

Podsumowując, mając oczy otwarte i będąc wrażliwym na otoczenie, można szybko zareagować na potrzeby rynku. To niezbędne w dzisiejszej handlowej rzeczywistości, która tak szybko się zmienia.